4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Пак – Случувањата на Самитот на ЕУ да ги разбудат политичарите

Најчитани вести

Претседателката на организацијата на жените на Европската народна партија, Дорис Пак, денеска во Скопје изјави дека во интерес на ЕУ е држави како Северна Македонија и соседните земји да станат дел од Унијата.

Таа вели дека државите од Југоисточна Европа ги гледа како дел од ЕУ и дека мора да се потрудат тоа да се случи по пат на мир, стабилност и демократско владеење.

„Само така може да станат дел од ЕУ. Не би сакала да споменувам која би била другата варијанта, за жал тоа е она што се случи во 90-те години“, истакна Пак.

Таа вели дека последните случувања на Самит на ЕУ треба да бидат повик на будење за политичарите дека конечно треба да работат за она за што се избрани и да ги решаваат проблемите на својот народ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести