21.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Официјално: За три дена во Србија вакцинирани 22.000 странци

Најчитани вести

За три дена, во четврток, сабота и недела, вакцинирани се повеќе од 22 000 странци, кои дојдоа или на покана на Српската стопанска комора или се регистрираа преку порталот на електронската управа, изјави директорот на Канцеларијата за ИТ и е-управа Михаило Јовановиќ.

Тој за РТС рече дека со тоа, Србија одржала час на хуманост и солидарност. Тој изјави дека странците биле вакцинирани со вакцината Астра Зенека.

Јовановиќ вели дека во саботата се создадени редици за вакцинација поради доаѓањето на странци, затоа што странските државјани кои биле поканети се собрале сите заедно во исто време наутро.

„Затоа беше гужва, ако тие ја почитуваа поканата и времето што им го дадовме, сигурно немаше да биде гужва. Вчера беше многу подобро во Белград“, рече Јовановиќ, пренесе Танјуг.

Тој изјави дека во саботата била испратена порака до регионот дека сите странци кои не биле поканети не треба да доаѓаат и дека треба да се пријават однапред преку порталот за е-влада и дека ќе бидат поканети.

„Вакцинацијата на странци на никаков начин не се мешаше во вакцинирањето на нашите граѓани, бидејќи во истиот период, повеќе од 28.000 наши граѓани беа вакцинирани со вакцините„ Спутник “,„ Синофарм “и„ Фајзер “, рече Јовановиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести