7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Отровни гасеници предизвикаа паника во Германија

Најчитани вести

Гасеници-напаѓачи со токсични влакна предизвикаа паника во некои делови на Германија, што доведе до затворање на базени, ресторани, јавни паркови и делови од автопатишта.

Дабовите гасеници, кои се така наречени поради нивниот престој меѓу дабовите дрвја со кои се хранат, имаат убави, долги влакна со воспалителен токсин, што може да предизвика образување на меури, вртоглавица и астматични напади.

Подолг период, гасеницата е релативно ретка појава во Германија, која се наоѓа само во изолирани шумски области. Но поради годинешната мека пролет и топло, суво лето, откриени се голем број гнезда на дабови гасеници низ целата земја. Особено се погодени градовите во Бранденбург, Саксонија-Анхалт, Баден-Виртемберг, Баварија и западниот дел на Северна Рајна-Вестфалија.

Во Минстер шест лица морале итно да направат операција на очите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести