20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

ОТКРИЕН УШТЕ ЕДЕН ВИД НА КОРОНА ВИРУСОТ: По едно нешто, тој е поопасен од сите досега познати видови!

Најчитани вести

Опасноста демне, новиот вид на корона не се препознава дури ниту со PCR тестови?!

Научниците го испитуваат новиот вид на корона вирусот, откриен во Бретања, на западот на Франција, соопшти денеска регионалната здравствена управа.

Осум случаи на новиот вид на корона вирусот се идентификувани во една болница во градот Лањон во Бретања.

Француското Министерство за здравство во изјавата наведува дека првичните анализи не покажале дека овој нов вид е посериозен и заразен во споредба со другите видови.

Ќе се спроведе истрага за да се утврди како оваа нова варијанта реагира на вакцинацијата и антителата развиени за време на претходните инфекции на Ковид, изјави регионалната здравствена администрација на Бретања.

Научниците исто така сакаат да разберат дали видот може да се „скрие“ откако неколку пациенти добиле негативен резултат на PCR тестовите, и имале позитивен резултат само од примероците земени од крвта или длабоко во респираторниот систем.

Меѓународните агенции се предупредени на откривање на новиот вид.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести