19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Откриени две ретки скулптури во Египет

Најчитани вести

Експертите велат дека археолошки тим во Египет открил две исклучително ретки скулптури од најпознатиот фараон и минијатурна сфинга.

Египетското Министерство за антиквитети прикажа скулптура на Рамзес Втори направена од розов гранит и ја опиша како една од најретките скулптури од овој формат и скап материјал.

Мустафа Вазири, генералниот секретар на Министерството за антиквитети, рече дека статуата, која е висока скоро еден метар, е направена во стилот користен за да се прикаже домот на признанието на една личност, додавајќи дека тоа е првата статуа од ваков вид која е изработена од гранит.

Хиероглифскиот запис на задниот дел од статуата гласи „силен бик“ и тоа симболично се однесува на владетел кој бил „силен и витален како бик“.

Скулптурата што некогаш била покриена со кал била пронајдена на имотот на еден човек кој продавал нелегално ископани артефакти. Експертите сега ја проучуваат скулптурата, која е во многу добра состојба и се обидуваат да ги прочитаат записите врежани на неа.

Рамзес II, подобро познат како Рамзес Велики, управувал со Египет 60 години од 1279 година п.н.е. до 1213 година. Ги проширил териториите на Египет сè до денешна Сирија на исток и Судан на југ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com