17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

„Отворена закана за Србија“, вели Вулин за членството на Косово во НАТО

Најчитани вести

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, денеска изјави дека Косово не е држава, нема војска, тоа е политички проблем за најмалку четири членки на НАТО.

Тој рече дека нема да има значителен воен капацитет на долг рок.

„Па, тогаш зошто е важно да се стане членка на пактот НАТО без процедура и исполнување на какви било услови? Членството на таканареченото Косово во пактот НАТО е закана за Србија со вооружена конфронтација и ништо друго“, Виулин.

„Ставањето на таканареченото Косово под закрила на воената алијансам значи поништување на резолуцијата 1244, укинување на Кумановскиот договор и сите гаранции дадени од ОН, но и обврзување на сите земји членки на НАТО да го заштитат својот територијален интегритет во согласност со член 5 од Повелбата од новопримени членки“ посочува Вулин.

„Насилното воведување на таканареченото Косово во пактот за НАТО не е само кршење на процедурите за пристапување во НАТО и газење на резолуцијата 1244, туку и отворена закана за Србија и друга форма на притисок врз Александар Вучиќ. Знајте го тоа за членство во НАТО“, рече министерот Вулин, коментирајќи ги барањата на Косово за членство во НАТО.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com