7.8 C
Skopje
Saturday, December 3, 2022

Отворање на изложбата „Украина се сеќава, светот признава!“

Најчитани вести

По повод Денот на сеќавањето на Гладоморот – 26 Ноември, денеска во Кристалната сала во Собранието, ќе биде отворана изложбата „Украина се сеќава, светот признава!“.

На отворањето на изложбата ќе присуствуваат претседателот на Собранието Талат Џафери и украинската амбасадорка Лариса Дир.

Гладомор е термин со кој се означува масовниот глад во советска Украина во периодот 1932-1933 година, кој се смета за една од најтешките национални катастрофи во украинската историја, кога според различни оценки починале неколку милиони луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести