10.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои да се поврзани со „Рекет“

Најчитани вести

Оперативно-техничката агенција – ОТА во моментов активно следи 159 комуникации, а постои можност некои од нив да се поврзани со најновиот случај „Рекет“, изјави денеска директорот на ОТА, Зоран Ангеловски.

Во посета на ОТА денеска беше собраниската Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите, со која претседава пратеникот Емил Димитриев.

ОТА од почетокот на годината следела 258 комуникации, од кои 159 се се уште активни. Следењето на комуникациите е максимално безбедно и не може да случи истекување на разговорите, беше истакнато на денешната прес-конференција по посетата.

На прашањето дали од тие 159 активно следни комуникацвии има и такви за случајот „Рекет“, Ангеловски нагласи дека ОТА нема увид во идентитетот на лицата што се следат.

– Иако барањата за следење на комуникациите ОТА ги добива со скриен идентитет, веројатно има и од тие телефонски броеви. Претпоставувам дека ако Судот или Обвинителството кажало дека ПИ мерките се активирани, тоа значи дека тие ПИ мерки одат преку ОТА. Со сигурност не можам да ви кажам бидејќи не е работа на ОТА за тоа кој е следен, рече Ангеловски.

Ангеловски истакна дека ОТА се залага за максимална транспаретност и контрола во својата работа.

– Внатрешни контроли правиме на еден месец. Се е максимално чисто и максимално транспарентно. Работиме законски по судска наредба, рече тој.

Ангеловски додаде дека најголем број барања за следење на комуникациите се пристигнати од Бирото за јавна безбедност и од УБК.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести