27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Осуммина мртви при експлозија во рудник во Пакистан

Најчитани вести

Осум рудари загинаа по експлозија во рудник за јаглен во југозападниот дел на Пакистан, се наведува во официјално соопштение од управата на рудникот.

Инцидентот се случил доцна во неделата кога експлозијата затрупала 10 рудари на повеќе од 4.000 метри под површината. Осуммина од нив биле извлечени мртви, а двајца биле спасени.

Лошите работни услови во рудниците за јаглен во оваа земја редовно го доведуваат во прашање животот на рударите, но несреќите често не се пријавуваат, информираат светските агенции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com