21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Осмомартовски протест во Атина

Најчитани вести

Со пораки против дискриминацијата, против сексизмот, против родовото насилство и со мини концерти и протест во центарот на Атина се одбележува Меѓународниот ден на жената.

Во протестот учествуваа здруженија и синдикати од различни сектори, а мажи и жени кои не испуштија да го споменат и грчкото #metoo.

„Го прекинуваме молкот“; „Отворени училишта за сите деца без расизам и сексизам“; „Борба за медиуми без дискриминации и сексизам“; „Борба за рамноправност дома и на работа“; „Стоп за сексистичките дискриминации“; „НЕ значи НЕ“, беа дел од слоганите на денешниот протест што се одржа и покрај рестриктивните мерки и карантинот во Грција.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, преку социјалните мрежи истакна дека 8 март оваа година е „многу поразличен и двојно поважен“, бидејќи е прв ден на жената по грчкото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести