13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Османи: Нема договор со Бугарија без датум за ЕУ

Најчитани вести

Постои простор за решение за сите шест точки од билатералниот протокол меѓу Македонија и Бугарија, произлезени од самиот во Брдо, и навистина би било жално ако ја пропуштиме оваа шанса, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Тој на Канал 5 изјави дека во моментов Владата работи на одговор на предлогот-решенијата на Софија во однос на петте прашања, но претходно треба да се состане историската комисија.

Османи не кажа конкретно дали кон крајот на месецов и почетокот на ноември ќе се потпише протоколот со Бугарија.

-Доколку се постигне договор за тие пет точки, треба да има уште една точка, а тоа е да има поддршка од Бугарија за одржување на првата меѓувладина конференција на одреден датум. Мора да има пет плус две точки за да има договор – рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com