15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Османи во Торино на сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа

Најчитани вести

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Торино ќе учествува на 132-та министерска сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа. На Министерската сесија, со која претседава Италија, ќе учествуваат министрите за надворешни работи на 46-те земји членки на најстарата европска организација за човекови права, демократија и владеење на правото.

На сесијата, се очекува да бидат дискутирани повеќе актуелни теми, со фокус на последиците од агресијата на Руската Федерација врз Украина, што меѓу другото доведе и до исклучување на Русија од Организацијата во март оваа година. Исто така, на состанокот ќе биде извршено и примопредавање на претседателството со Комитетот од Италија на Ирска за следниот шестмесечен период, соопшти МНР.

На маргините на министерската сесија предвидени се и повеќе билатерални средби на Османи со министрите за надворешни работи на Молдавија, Грузија, Азербејџан, Ерменија, како и со високи претставници на Украина и на Совет на Европа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com