Home » Османи во Торино на сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа

Османи во Торино на сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа

by Журнал.мк

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Торино ќе учествува на 132-та министерска сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа. На Министерската сесија, со која претседава Италија, ќе учествуваат министрите за надворешни работи на 46-те земји членки на најстарата европска организација за човекови права, демократија и владеење на правото.

На сесијата, се очекува да бидат дискутирани повеќе актуелни теми, со фокус на последиците од агресијата на Руската Федерација врз Украина, што меѓу другото доведе и до исклучување на Русија од Организацијата во март оваа година. Исто така, на состанокот ќе биде извршено и примопредавање на претседателството со Комитетот од Италија на Ирска за следниот шестмесечен период, соопшти МНР.

На маргините на министерската сесија предвидени се и повеќе билатерални средби на Османи со министрите за надворешни работи на Молдавија, Грузија, Азербејџан, Ерменија, како и со високи претставници на Украина и на Совет на Европа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More