25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Османи во Софија на конференција за ЕУ и Балканот

Најчитани вести

Заедницата на единиците на локалната самоуправа–ЗЕЛС, денеска ќе го одбележи јубилејот – 50 години од основањето.

На свеченоста во хотелот „Александар палас“ ќе се обрати претседателката на ЗЕЛС, Данела Арсовска, а ќе присуствуваат и атуелни градоначалници и претставници на Комитетот на советите при ЗЕЛС. Поканети се и премиерот и министри во Владата, претставници на дипломатскиот кор, како и личности кои со своите заложби придонеле за досегашниот развој на ЗЕЛС и на процесот на децентрализацијата.

На одбележувањето на јубилетот ќе биде потпишан нов Меморандум за соработка меѓу Владата и ЗЕЛС. Актуелниот е склучен пред 19 години, на 5 март, 2003 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com