33.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Османи во Приштина: Просперитетна иднина за нашите граѓани без разлика од која страна на границата се наоѓаат

Најчитани вести

Нашето пријателство создава стабилна и просперитетна иднина за нашите граѓани без разлика од која страна на границата се наоѓаат, истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на официјалната посета на Република Косово каде се сретна со заменик-премиерката и министер за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала-Шварц.

На пленарните состаноци на двете делегации беа реафирмирани исклучително добрите односи меѓу Северна Македонија и Косово, како и подготвеноста на двете страни за натамошно градење на блиско и трајно пријателство, во интерес на граѓаните на двете земји, но и како „добар пример за регионот кој сè уште е соочен со бројни предизвици“, истакна министерот Османи.

Се разговараше за конкретни теми поврзани со билатерална соработка, со фокус врз економијата и можностите за засилено инфраструктурно поврзување.

„Косово и Северна Македонија имаат исклучително динамична трговска размена, но истовремено постојат и огромни потенцијали за зајакнување во делот на економијата, за што секако е потребна и инфраструктурна поддршка“, порача Османи. Осврт беше направен на соработката во ресорите образование и наука, култура, здравство и др.

Во рамките на насоченоста кон градење отворен дијалог со сите земји од регионот, на Османи ја пренесе поддршката на Северна Македонија за дијалогот меѓу Приштина и Белград, како најдобар начин за надминување на разликите и изнаоѓање трајно решение меѓу двете земји, во интерес на граѓаните и регионот како целина.

„Нашата заедничка амбиција, за полноправно членство на сите шест земји од Западниот Балкан, претставува единствената алтернатива која обезбедува долгорочна стабилност и просперитет“, заклучи Османи.

Дипломатските активности на Османи во Приштина продолжуваат со негови средби со претседателката на Косово, Вјоса Османи-Садриу, претседателот на парламентот, Глаук Коњуфца, и премиерот Албин Курти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести