Home » Османи во Брисел на средба со Столтенберг

Османи во Брисел на средба со Столтенберг

by Журнал.мк

Средбата на Османи со првиот човек на НАТО е во рамки на еднодневната работна посета на шефот на македонската дипломатија на Брисел.

Како што јави специјалниот известувач на МИА од Брисел, Османи ќе има средба и со главниот политички советник за надворешна политика во Кабинетот на претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, Симон Мордју и со советничката за надворешна политика задолжена за Западниот Балкан и миграции, Маја Коцијанчич.

Министерот Османи ќе учествува и на брифинг во Центарот за европска политика на тема „Македонија и ЕУ: Движење кон поголема интеграција?“, на кој ќе има воведно обраќање, по кое ќе следува дискусија и размена на мислења со присутните гости.

Работната посета на Брисел, Османи ќе ја заврши со присуство како почесен гостин на приемот што по повод Денот на независноста на Република Македонија го организираат нашите мисии во ЕУ и НАТО и Амбасадата на земјава во Белгија.

На приемот е најавено присуство и на државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања, Дрита Абдиу-Халили.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More