17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Османи: Бугарските здруженија веднаш треба да побараат графа во рамките на пописот

Најчитани вести

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, утрово се огласи во врска со реакциите на правата на бугарската заедница во земјава и порача дека граѓанските здруженија треба веднаш да ги контактираат пописните органи и да си побараат соодветна графа во пописот. Земјава, порачува тој, има исклучително успешен модел на мултиетничко општество и никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница.

-Република Северна Македонија има исклучително успешен модел на мултиетничко општество. Покрај колективните права на поголемите заедници, постојат функционални механизми за заштита и на помалите етнички заедници. Во ова смисла никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава, и нивната посебност; напротив, граѓанските организации треба да бидат охрабрени да соработуваат со властите и да бидат внесени во сите механизми за остварување на своите колективните права. Уште веднаш, претставниците на овие здруженија треба да ги контактираат пописните органи и да побараат соодветна графа во рамките на пописот, со цел утврдување на квантитативната, демографската и географска дистрибуција на оваа засебна заедница, што би придонело значајно при формирањето на идните политики и на Владата, и на соодветните единици на локалната самоуправа и воопшто на државата, вели Османи во реакцијата.

https://www.facebook.com/bujar.osmani.7/posts/3772633206161960

Во однос на македонските Бугари, пред два дена стигна и информација од Бугарија дека претседателот Румен Радев имал средба со шефовите на специјалните служби на која побарал да преземат мерки за заштита на Бугарите во Северна Македонија.

На тоа реагираа и претседателот и премиерот, а нивните реакции беа во иста насока односно со порака дека двете земји се сојузнички во НАТО, не се потребни специјални служби, како и дека тоа претставува мешање во внатрешните работи на друга земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com