14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Орбан: Следната недела очекуваме поголем бегалски бран од Украина

Најчитани вести

Премиерот Виктор Орбан во видео обраќање на Фејсбук истакна дека Унгарија очекува поголем бран бегалци од Украина.

Посетувајќи го граничниот премин во близина на унгарската граница со Романија и Украина, Орбан рече дека следната недела таму ќе бидат формирани повеќе гранични служби за справување со зголемениот број бегалци.

Орбан не кажа зошто очекува уште бегалци следната недела.

Бројот на украински бегалци кои пристигнаа во Унгарија значително се намали во текот на изминатата недела, според Ројтерс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com