1.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Орбан најави трета доза на вакцина против Ковид-19, ќе биде задолжителна за здравствените работници

Најчитани вести

Унгарија ќе им понуди на граѓаните да ја примат третата доза на вакцина за коронавирус од 1 август, а имунизацијата ќе биде задолжителна за сите здравствени работници, изјави премиерот Виктор Орбан.

Орбан рече дека лекарите ќе одлучат кои луѓе треба да ја примаaт третата доза на вакцината, пренесуваат регионалните медиуми.

Унгарскиот премиер прецизираше дека третата доза треба да следи најмалку четири месеци по втората, освен ако лекарите не дадат поинаков совет.

Шефот на Кабинетот на премиерот, Гергели Гуasас, претходно изјави дека сите вакцини што се користат во Унгарија се ефикасни и дека оваа земја сè уште е една од најбезбедните во Европа кога станува збор за ризикот од коронавирус.

Тој рече дека има и такви кои поттикнуваат недоверба во вакцините и со тоа ги изложуваат луѓето на ризик од смрт затоа што ги обесхрабруваат да не се вакцинираат, објавија унгарските портали .

Владата смета дека ваквите појави се крајно штетни и ги повикува политичарите и новинарите да го прифатат научното знаење.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести