Home » Општина Струмица ќе субвенционира до 165 илјади денари за нови зелени површини пред згради

Општина Струмица ќе субвенционира до 165 илјади денари за нови зелени површини пред згради

by Журнал.мк

Околу 500 квадратни метри е дворното место на станарите од зградата 49 на улицата „Максим Горки“ во Струмица. Секојдневно се грижат за него. Иљашев вели дека посветуваат многу внимание и љубов кон дворното место на кое се засадени стотина дрвца и цвеќиња и кое наликува на мал парк.

Со години добиваат награда од општинските власти за нивниот труд. Парите ги инвестираат како во дворното место така и за реновирање на колективната станбена зграда.

До 165 илјади денари може да добие колективна станбена зграда во Струмица за подигнати зелени површини. Општината распиша јавен повик за што од Буџетот има издвоено половина милион денари. Целта е да се стимулираат жителите за уредување и одржување на дворните места пред колективните станбени објекти.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More