Home Македонија Општина Арачиново нема да работи поради заканите по живот кон градоначалникот

Општина Арачиново нема да работи поради заканите по живот кон градоначалникот

by Журнал.мк

Информативна служба на Општина Арачиново ги информира граѓаните дека општинската администрација од денеска нема да работи поради „безбедносни причини“откако градоначалникот доби закани по неговиот живот.

„Градоначалникот Ридван Ибраими ги извести советниците за состојбата создадена по инцидентот на 23.05.2023 година и одлуката за прекин на работата на администрацијата како привремена мерка за заштита на вработените. Сите советнички групи од сите политички партии првично го осудија предметот и изразија безрезервна поддршка до Претседателот и Општината како институција“, велат од Општината и додаваат:

„Општинскиот совет на Општина Арачиново, бара законските, безбедносните и обвинителските органи итно да ги преземат сите активности согласно законите со цел обезбедување услови за нормално и непрекинато функционирање на Општинската управа, апелира граѓаните да ги поддржат своите легитимни претставници во Советот на општината во насока на нормализирање на безбедносната состојба со цел побрзо враќање на нормалноста на функционирањето на Општинската институција“, велат од Општината.

МВР вчера соопшти дека полициски службеници во вторникот го привеле 69-годишниот арачиновец Р.А., постапувајќи по пријава на градоначалникот Ибрахими, кој во СВР Скопје пријавил дека додека тој не бил присутен во општинската зграда, приведениот пред други присутни лица упатувал закани по неговиот живот. Според Ибрахими, заканите биле изречени „во врска со предмет за доделување на користење на земјиште“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More