23.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

ОПРА ВИНФРИ – Едно нешто целосно го смени мојот живот: Еве што да направите ако мислите дека не сте доволно добри

Најчитани вести

Едно нешто целосно го смени мојот живот: Еве што да направите ако мислите дека не сте доволно добри

Опра Винфри – Како медитацијата целосно го смени мојот живот! За секој што сака да ја разбере моќта на медитацијата, длабокото чувство на мир и самосвест, Опра Винфри препорачува книга што со години го зазема своето место на нејзината полица – „Тишината зборува“, од Екхарт Толе.

Во својата книга Толе пишува: “Мирот е вашата суштинска природа – внатрешниот простор или свеста во која зборовите се перципираат и стануваат мисли. Без таа свест немаше да има перцепција, никаква мисла, ниту цвет. Вие сте свест маскирана како личност. ”

Позната љубовна медитација: привлекува љубов на сите нивоа

Едноставна вежба помага да се ослободите од стресот, стравот и вознемиреноста: правете го тоа секој ден и чувствувајте олеснување Следното е приказна за медитација на Опра: “Кога мојот пријател Фред се повреди додека сурфаше, тој беше загрижен дека ќе мора да биде неактивен во следните 6 недели. Му реков – Уживај во слободното време. Само биди со себе. Со години, мојот пријател трчаше, живееше брзо и скоро никогаш немаше време, ниту обрнуваше внимание на тишината и на сопствените мисли. За него, ова беа целосно странски концепти.

„Кога ќе изгубите контакт со внатрешната тишина, ќе изгубите контакт со себе“, пишува Толе. „Кога ќе изгубите контакт со себе, ќе се изгубите во светот“. Ова чувство воопшто не ми беше туѓо. Кога ќе се изгубите како индивидуа, посебно суштество во светот, почнувате да се оптеретувате со мисли што ќе каже светот, како тоа ќе влијае на вашите одлуки и ќе му дозволите да ве блокира и суптилно да ви го создаде животот. Светот постојано ве предупредува дека не сте доволно добри и вие почнувате слепо да верувате во тоа. Вистинскиот штит од оваа токсична енергија и негативните мисли лежи во медитацијата. Медитацијата е лек кој ви помага да одолеете, а најважниот глас е гласот на вашата свест “. Сепак, многу луѓе немаат доволно време да се занимаваат со медитација, но Опра советува прво да започнете со кратки медитации додека го пиете утринското кафе или се туширате. Вистинскиот избор за таква медитација е трансцендентален.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com