18.8 C
Skopje
Saturday, April 1, 2023

Опозицијата бара оставка од министерката Дескоска

Најчитани вести

Министерката за правда Рената Дескоска вчера јавно призна дека обвинителката Вилма Русковска е под контрола на премиерот Зоран Заев, изјави на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, кој ја повика министерката да поднесе оставка.

„Дескоска вчера пред граѓаните на гостување во национална телевизија призна дека се правело амнестија на пратеници кои биле обвинети токму од Вилма Русковска, кои неколку часа по ослободувањето гласале за уставни измени и против волјата на граѓаните, а во насока на волјата на Зоран Заев и СДСМ. Очигледно е дека се монтираат случаеви за да може Зоран Заев да прави што сака во Република Македонија. Режим, диктатура и авторитаризам се мали зборови за ова што го прави СДСМ и Заев. Како што вели Дескоска на сите ни било јасно дека законот за амнестија бил донесен во време кога чекорите кои се преземале биле преземени во насока на уставните амандмани“, рече Арсовски.

Портпаролот на опозициската партија додаде дека нема поголем срам од тоа да еден министер што треба да спроведува правда сам си признава пред граѓаните јавно дека спроведува неправда.

Најнови вести