29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Опозиционерката Жанин Анес најверојатна привремена наследничка на Моралес

Најчитани вести

Опозициската потпретседателка на боливискиот Сенат, Жанин Анес, изјави дека е подготвена да ја преземе функцијата на привремен шеф на државата, по оставката на Ево Моралес и останатите високи функционери, вклучувајќи ги и пврите луѓе на Горниот дом на парламентот.

По оставката на Моралес и другите највисоки функционери, таа е прва во редот до шефот на државата, потсетуваат американските медиуми.

Пред парламентот во Ла Паз, што е опколен со бројни припадници на обезбдувањето, Анес кажа дека новите претседателски избори ќе бидат оддржани во многу скоро време.

Моралес, неговиот потпретседател и неколкумина високи државни функционери во неделата поднесоа оставки, со што беше створен вакум во функционирањето на државата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com