21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Операта „Скендербег“ во понеделник премиерно на сцената на Опера и балет

Најчитани вести

Премиерата на операта „Скендербег“ од композиторот Фатос Лумани, ќе биде изведена на 23. декември 2019 година во 20 часот во Националната опера и балет.

Оперското либрето „Скендербег“ е базирано врз странски и албански автори кои во нивните дела како протагонист го имаат ликот на Скендербег, кој во оваа опера се портретизира како врвен борец, патриот но и како човек обземен со човечки и љубовни чувства.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com