14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

ОН: Иран постигнува напредок во збогатувањето со ураниум

Најчитани вести

Во најновиот извештај на Агенцијата на Обединети нации за нуклеарна енергија се наведува дкеа Иран постигнал напредок во збогатувањето со ураниум, пренесува Ројтерс.

Иран работи на збогатување на ураниум и покрај предупредувањата на Западот дека тоа може да штети на преговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор со големите сили.

Западните земји тврдат дека збогатениот ураниум може да се употреби за нуклеарна бомба, додека Техеран потенцира дека развива нов вид гориво за рекаторите.

„Иран нема веродостојна потреба за производство на ураниум и треба да ја запре нуклеарната ескалација и да се врати на преговорите за целосно спроведување на нуклеарниот договор, истакна портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com