18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Оливија Вајлд растеше со златна лажица, поврзана е со познати литературни династии, а еднаш го избрка Мик Џегер од масата…

Најчитани вести

Различни извори сè уште расправаат дали романсата со Хари Стајлс ја реши деветгодишната врска помеѓу актерката и режисерката Оливија Вајлд и нејзиниот свршеник, актер, комичар, сценарист и продуцент Џејсон Судеикис, или дали нивната врска се распадна пред Хари да влезе во животот на Оливија.

Без оглед на тоа што е точно, неспорен е фактот дека 36-годишната Оливија и музичката sвезда Хари, кој на 1 февруари ќе го прослави својот 27-ми роденден, се новиот „жежок“ холивудски пар. Врската започна на есен на снимањето на психолошкиот трилер „Don’t Worry Darling“, во режија на Оливија, која има и една од споредните улоги, а Хари, член на познатата група за момчиња „One Direction“ и сè поактивен актер, е во тој филм. глуми заедно со Флоренс Пуг.

Оливија и Хари веќе подолго време успешно ја кријат врската од јавноста, а тоа го откри неодамна на свадбата на неговиот агент Џефри Азоф и Глен Кристијансен во Монтесито, Калифорнија, каде пристигнаа држејќи се за рака. Некои извори тврдат дека Судеикис е уништен од односот на Оливија со Хари, но тој наводно ја сака да се врати во неговиот живот. Оливија и Џејсон го имаат шестгодишниот син Отис и четиригодишната ќерка Дејзи, за кои ќе продолжат да се грижат заедно.

Хари го привлекуваше интелигенцијата и независниот дух на Оливија, тие се зближија за време на снимањето на филмот во Палм Спрингс, каде што секогаш имаше малку луѓе на сетот поради строгите епидемиолошки мерки поврзани со пандемијата на коронавирусот. За време на снимањето, Хари живеел во куќата на неговиот пријател, водител и актер Џејмс Корден недалеку од Палм Спрингс, па тој и Оливија успеале да бидат сами и да ја одржат тајната врска.

Но, кога се дозна, некои фанатични обожаватели на Хари ја нападнаа Оливија, обвинувајќи ја дека го „украла“ славниот музичар, кој воопшто не е загрижен за десетгодишната разлика во возраста. Тој веќе беше во врска со постари жени, а неколку месеци, кога имаше 17 години, беше и со покојната телевизиска водителка Каролин Флек, која беше 14 години постара од него. Меѓу неговите поранешни девојки се и моделите Камиле Роу и Кендал Џенер, а тој кратко беше во врска и со поп sвездата Тејлор Свифт.

Прв брак

Актерката и режисерка Оливија, која има двојно ирско и американско државјанство, се омажи за италијанскиот филмски режисер и музичар, потомок на познато благородно семејство, Тао Русполи, на 19-годишна возраст во 2003 година. Тајната венчавка се одржа во напуштен училишен автобус во кој живееја на плажата Венеција, со само двајца сведоци.

Во февруари 2011 година, тие објавија дека се разделиле, Оливија поднесе барање за развод во Лос Анџелес повикувајќи се на „непомирливи разлики“, а разводот беше финализиран во септември истата година. Оливија не побарала алиментација и се договориле за поделба на имотот. Преку тој брак, Оливија е поврзана со династијата Гети и покојната филмска дива Елизабет Тејлор.

Два месеци по разводот, Оливија започна врска со Џејсон Судеикис кој ја запроси следната година на одмор, а свршувачката беше објавена во јануари 2013 година. Нивниот син Отис е роден во 2014 година, а ќерката Дејзи две години подоцна.

Оливија е позната по улогата на Реми „13“ Хедли во медицинската драмска серија „ Dr. House “, и улогите во филмовите „Трон: Наследство“, „Каубојци и вонземјани“, „Смртоносен пад“, „Путер“, „Луѓе како нас“ “,„ Трка на животот “,„ Најдолгата недела “,„ Ефект Лазар “… Дебитираше за режисер во 2019 година со комедијата„ Booksmart “, која го освои признанието на критичарите, а нејзината работа на документарци беше пофалена и наградена.

Оливија е потомок на неколку познати и меѓусебно поврзани англиски книжевни династии. Нејзиното детство во семејната куќа во Вашингтон беше проткаено со вечерни забави на кои присуствуваше Мик Џегер, кого некогаш побара да го премести од своето место на масата, Салман Ружди и Стивен Спилберг. Таткото на Оливија е почитуван режисер на документарци, писател и новинар Ендру Кокбурн, роден во Лондон, но израснат во Ирска и живее во САД од 1979 година со неговата сопруга Лесли, продуцент на ТВ-емисијата „60 минути“.

Летото Оливија го поминала во Ирска, идолизирајќи го својот татко, но го сменила своето презиме во Вајлд во чест на Оскар Вајлд и многумина писатели со кои е поврзана, меѓу кои Евелин Вог и Ема Тенант. Нејзиниот дедо Клод Кокбурн бил познат британски новинар, пријател на Греам Грин и се борел заедно со Ернест Хемингвеј во Шпанската граѓанска војна.

Дедото Клод, кој почина пред да се роди Оливија, беше во врска со Џан Рос, воен дописник, модел и кабаре пејач кој беше инспирација за ликот на Сали Боулс во романот на Кристофер Ишервуд, претворен во мјузикл, а во 1972 филм „Кабаре“ со Лиза Минели …

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com