29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Околу 700 „фантоми“ немаат извод од матична книга на родени

Најчитани вести

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од матична книга на родени и не се запишани никаде во системот, а со тоа немаат никакви социјални и здравствени права. Овој проблем ќе го решиме со предлог-законот кој веќе го усвоивме во влада, изјави министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска по средбата со граѓани од Шуто Оризари, кои го имаат овој проблем.

„Важно е дека во минатите 5-6 години се калкулираше со различни бројки. Ние во проект од април до ноември 2018, вклучивме службеници и овластени лица кои заедно ги попишаа овие лица и стигнаа до бројка од околу 700“, изјави Царовска.

Таа нагласи дека со законските измени, овие граѓани кои се нарекуваат и „фантоми“, ќе добијат посебен граѓански статус, со што ќе може да бидат вклучени во образовниот, здравствениот и социјалниот живот, а со тоа ќе се подигне и квалитетот на нивното живеење.

Министерката истакна дека ова е само прв чекор и се надева дека во најскоро време ќе се најде и трајно решение.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com