17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Од 100 албански емигранти кои живеат и работат во Италија 38 добиле италијанско државјанство

Најчитани вести

Од 100 албански емигранти кои живеат и работат во Италија, 38 добиле италијанско државјанство.

Албанците се рангирани на второто место по бројот на добиени италијански државјанства, меѓу 200-те странски заедници кои живеат во Италија.

-Според претседателот на италијанскиот Национален институт за статистика,ИСТАТ, Карло Блангиардо до 31 декември 2018 година во Италија живеат 5.255.000 странци со регулиран престој. Оваа бројка е зголемена за 400 отсто во однос на бројот на странци пред 10 години во Италија и 111.000 повеќе отколку во 2017 година,наведува тиранската телевизија Ора Њуз.

Најновите податоци на Италијанскиот институт за статистика, во оваа земја живеат 441.000 албански емигранти или 8,6 отсто од вкупниот број странци и се на второ место по Мароканците по бројот на добиени државјанства.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com