23.8 C
Skopje
Friday, June 25, 2021

ОД ХОЛИВУДСКИ КЕН ДО КАНИБАЛ: Познат актер обвинет за злоупотреба, а неговото семејство крие уште потемни тајни

Најчитани вести

Армијата на Хамер обвини неколку поранешни љубовници за скандалозни работи, а од минатото се појавија и повеќе од застрашувачки детали.

Кога згодниот актер Арми Хамер се појави во Холивуд, тој брзо стана „тивко страдање“ на многу дами. Најголемата слава ја постигна со улогите во серијата „Gossip girl“, но и благодарение на филмот „Call me by your name“, сепак, работите се сменија откако неколку поранешни љубовници го тужеа и го обвинија не само за силување, туку и за канибализам.

Клопчето започнало да се одмотува и се дознало дека сите негови машки предци имале сличен начин на однесување и навики. Па, да почнеме од почеток.

Кога започна карантинот во Америка на почетокот на минатата година, Арми реши да се сврти кон своето семејство. Со неговиот татко Мајкл, маќеата Мисти, неговата сопруга Елизабет Чемберс и двете деца, тој влегол во авион и полетал кон луксузниот имот на Кајманските острови. Во позадина на сè беше желбата да се поправи односот со Елизабет, бидејќи тој веќе започна да ја изневерува, но не издржа долго.

– Тоа беше многу комплицирана ситуација. Многу силни личности на едно такво тесно место. Мислам дека не успеав добро во сето тоа. Искрено – бев на работ на нервен слом. Бев како волк што сака да му ја гризе ногата – рече тој во интервју во септември минатата година.

Наскоро резервирал лет за Америка, а блиски пријатели на неговата сопруга, исто така американска телевизиска sвезда, велат дека таа го изгубила трпението во тоа време, иако го имала додека тој ја изневерувал. Во јули 2020 година, таа поднесе барање за развод. После тоа, Хамер првпат се појави во јавноста на 1 јануари 2021 година. 34-годишниот актер, полн со ентузијазам, испрати оптимистичка порака преку Twitter.

„Оваа 2021 година ќе клекне пред мене и ќе ги бакне моите нозе затоа што оваа година ќе бидам шеф. Минатата 2020 година беше низок удар што никој не го очекуваше. Сега знам со што се соочуваме и време е да тргнеме во војна”, напиша самоуверено.

Сепак, две недели подоцна, веќе беше во средина на скандал. Со перипетиите на разводот, се појавија неколку девојки кои го обвинија дека ги злоупотребил емоционално и сексуално и дека е насилен. Во јавноста излегоа и неговите застрашувачки сексуални фантазии, кои наводно им ги праќал преку пораки на поранешните девојки, додека тие биле во врска. Девојката која се претстави како Ефи, сведочеше пред неколку дена за бруталното четиричасовно силување, а приказните за неговите каприци само се надополнуваа.

Манекенката Пејџ Лоренце се сети дека Арми ѝ рекол дека „попрво ќе ѝ извади неколку ребра, ќе ги стави на скара и ќе ги изеде“. Но, таа призна дека волонтирала во Армијата во врска со БДСМ. Кортни Вучековиќ, сопственикот на компанијата за апликации, која беше со него од јуни до септември минатата година, исто така се сети на деталите од трауматскиот однос со актерот. Тие раскинаа бидејќи Арми беше често пијан и дрогиран. Како што рече, тој ја фасцинирал со својот настап. Затоа, таа се согласи да ги исполни неговите сексуални желби, кои често беа понижувачки и воопшто не беа пријатни за неа.

– Влегува во вашиот живот со стил. Ви кажува точно што сакате да слушнете. Тоа ви дава чувство дека сте најважната личност на светот и дека тој никогаш немал таква личност покрај себе. Ми требаше некое време да сфатам дека сум изманипулиран – рече Вучековиќ, кој ја раскина врската со Хамер откако имаа жестока расправија.

– Во текот на целата врска чувствував дека нешто не е во ред. Беше опсесивен, цело време бевме заедно и кога не бевме, тој ќе ми испраќаше стотици пораки. Но, тогаш тој ве шармира со некој потег и мислите дека сето тоа има смисла. Сега кога размислував за тоа – тоа беше вистинско давење во кое постојано се обидувате да ја држите главата над водата. Тој пиеше многу и земаше дрога, јас финансирав сè, од гориво во автомобил до вечера и излегување, затоа што рече дека останал без пари. Никогаш не сум сретнала момче кое го уништува животот и на себе и на жените. Ми требаше психотерапија, затоа што не сакате да носите ваква траума со себе низ животот – рече Вучековиќ во јануари.

Веднаш штом започнаа да излегуваат обвинувањата, Хамер изгуби улоги во два нови големи проекти – романтична комедија со Џенифер Лопез и во серијата на Парамаунт за потеклото на филмот „Кум“. Агенцијата VME ги прекина врските со Хамер. Тоа беше шок за актерот кој последниве години сними бројни филмови во кои играше забележителни улоги – од „J. Едгар“, преку „Хотел Мумбаи“, до „Социјални мрежи“, „Човек од Велика Британија“, „Врз основа на пол“. “,„ Повикај ме со твоето име “…

И тогаш весниците започнаа да „копаат“ низ неговото минато и историја, што се покажа дека е полно со скандали поврзани со секс, дрога, шпионажа, фалсификати, па дури и убиства. Низ пет генерации на влијателно и богато семејство Хамер, повеќето мажи кријат мрачни приказни, а Арми е само последниот во низата. Првиот што го стори тоа беше биографот Едвард Џеј Епштајн, кој во 1996 година ја објави книгата „Досието: Тајната историја на Арманд Хамер“. Приказната се враќа во 1919 година, кога прадедото на актерот, д-р Џулиус Хамер, тајно изврши абортус на сопругата на руски дипломат. Џулиус беше руски имигрант кој живееше во Бронко и беше лидер во Комунистичката партија на Соединетите држави. Жената починала неколку дена подоцна, а Џулиус бил осуден на подолг престој во озлогласениот Синг Синг.

Неговиот тогаш 22-годишен син, исто така лекар, д-р Арманд Хамер ја напушти својата медицинска кариера за да преземе друга компанија од неговиот татко, Allied Drug.

Според биографот Епштајн, Арманд сепак отишол во Русија во 1921 година. Тој останал во Советскиот Сојуз во следните десет години и ги зајакнал семејните врски. Таму се оженил. Неговата прва сопруга беше пејачката Олга и го добија синот Џулијан – дедото на Арми. Неговиот брак со Олга се распадна во 1950-тите, како и неговата втора сопруга Ангел, која на сослушувањето му рече на Хамер дека „како лекар, очигледно не му е тешко да гледа како страдаат другите“. Арманд Хамер се врати во Лос Анџелес во средината на минатиот век и се ожени во 1956 година со богатиот Франсис Барет Толман. Инвестираше пари во тогашната банкрот „ Occidental Petroleum “, го стабилизира бизнисот и компанијата стана многу успешна. Наскоро се дистанцираше од советските корени кога избувна Студената војна помеѓу двете суперсили и сфати дека потеклото може да биде тежината. Почна да се претставува како успешен индустријалец, па ангажираше новинар да ги напише своите мемоари.

Тој имаше приватен Боинг 727, се дружеше со принцот Чарлс и моќни политичари, беше близок пријател на Ал Гор Постариот и беше истакнат гостин на инаугурациите на американските претседатели Роналд Реган и Џорџ В. Буш постариот Тој исто така беше колекционер на уметнички дела и главен преговарач со Кинезите да позајми две панди во зоолошка градина во ЛА за време на Олимписките игри во 1984 година. Тој почина во 1990 година кога неговиот правнук, актерот Арми, имаше четири години.

Книгата на Епштајн за семејството Хамер, објавена шест години по смртта на Арманд, одекна како бомба, бидејќи откри дека Арманд Хамер вршел валкана работа – перел пари, користел уметност за финансирање советски шпиони, развој на нафтениот бизнис со плаќање мито, па дури и што е вклучено во фалсификување на јајца Фаберже. Според Епштајн, домот и канцеларијата на Арманд биле жичени, тој водел снимки од разговори со важни луѓе, а актовките биле полни со готовина. Тој помогна тајно да го финансира Никон да ја прикрие аферата Вотергејт, дури беше обвинет и за злосторства, но постариот Буш го помилува.

Арманд имаше многу љубовнички, но една од нив ја отвори душата на Епштајн. Марта Кауфман, мајка на две деца, се разведе од сопругот поради Арман. Хамер ја ангажираше како негов уметнички советник во „Оксидентал“. Кога неговата сопруга Франсис се посомневала во прељуба, Арманд и наредил на Марти да го смени своето име во Хилари Гибсон и да носи перики и очила за сонце за да изгледа непрепознатливо. Тие беа заедно повеќе од десет години, а Арманд вети дека ќе се грижи за неа и нејзините две деца дури и по нејзината смрт. Како што подоцна раскажал Гибсон, Арманд и дал автомобил во кој тој инсталирал уред за лоцирање, ги прислушкувал нејзините телефони и таа им подлегнала на сите негови сексуални побарувања, дури и на оние што за неа биле, како што рече, „крајно понижувачки“. Кога Арман умрел, дознала дека тој дури и не ја спомнал во неговиот тестамент.

„Сè што стори беше веднаш во јавноста“, рече Кејси Хамер, внука на Арман и тетка на таткото на актерот Хамер.

Повеќе не контактира со многу членови на семејството и работи како дизајнер на кујна во продавница за мебел во Сан Диего.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести