-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Од утре повеќе автобуси ќе сообраќаат низ Скопје поради почетокот на учебната година

Најчитани вести

Поради почетокот на учебната година и очекуваната поголема фрекфенција на патници, од утре во сообраќај ќе бидат вклучени зголемен број автобуси.

Како што информираат од ЈСП, автобусите ќе сообраќаат по делничен возен ред, односно јавниот превоз ќе го опслужуваат зголемен број на возила во споредба со изминатите неколку месеци. Возниот ред е достапен на веб страницата www.jsp.com.mk.

Од утре, повторно ќе важат бесплатните годишни средношколски билети за користење на јавниот превоз. Билетите ќе бидат активирани системски, односно учениците немаат потреба од посета на продажните места на ЈСП Скопје.

Учениците од прва година средно образование ќе добијат на користење времени (хартиени) билети за бесплатно користење на превозот, кои ќе им бидат дистрибуирани преку училиштата.

И натаму времено е укината одлуката за бесплатен превоз за возрасни лица (жени со 62 год, мажи со 64 год) во вторник, петок, сабота и недела.

ЈСП Скопје апелира до сите корисници на јавниот превоз да ја почитуваат одлуката за користење на заштитна маска при користење на превозот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com