9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Од утре исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Најчитани вести

Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре започнува исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за јануари годинава.-Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од 4 февруари 2021 година.

„Со цел да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита на корисниците на парична помош во услови на опасност од ковид-19,за корисниците кои не користат картички, исплатата ќе се спроведе во 2 групи во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето, на 04.02.2021 (четврток) – А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ, И, Ј, К, Л, Љ, а на 05.02.2021 (петок) – М, Н, Њ, О, П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш“, соопшти Министерстсвото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести