10.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Од лизгање на земјиште во Кина загинаа 20 луѓе

Најчитани вести

Најмалку 20 луше загинаа на југозападот на Кина, кога се излизгало земјиште, пренесоа кинеските медиуми.

Одронот се случил во село во планинската провинција Гуејџу, околу 2.300 километри од Пекинг.

Спасувачите трагаат по уште 25 луѓе кои се водат како исчезнати.

Лизгање на земјиштето е често во селските и планинските области на Кина, особено по силни дождови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести