10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Најчитани вести

Со патнички ферибот, од островот Лезбос на атинското пристаниште Пиреас, рано утрово пристигнаа 367 беглаци и мигранти, кои дополнително, со автобуси ќе бидат распределени во прифатни центри низ Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Претпладнево, се очекува да стигнат уште 20 бегалци и мигранти од островот Кос.
Префрлањето на барателите на азил од островите во делови на Грција е во рамките на политиката на грчката Влада за справување со проблемот со пренатрупаност во прифатните центри на островите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com