-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Од коронавирус најмногу умираат невакцинираните лица

Најчитани вести

Во Соединетите Американски Држави, 99,2 проценти од починатите, како последица на коронавирусот се невакцинирани лица, изјави главниот американски експерт за заразни болести, д-р Ентони Фаучи. Фаучи изјави дека тоа е тажно и трагично и додаде дека фрустрира помислата да се има таков страшен непријател како што е коронавирусот кога постојат ефективни начини за заштита на луѓето.

Причините за недоверба на граѓаните на САД, рече Фаучи, се засноваат главно на идеологијата и ненаучните факти.

Тој изјави дека Америка има алатки за сузбивање на заразата и ги повика луѓето да ги остават разликите настрана и да разберат дека коронавирусот е заеднички непријател.

“САД се многу среќни што имаат доволно вакцини за да се имунизираат сите граѓани. И има луѓе во светот кои би дале се за да добијат вакцини”, додаде Фаучи.

Соединетите Американски Држави се земја со најголем број смртни случаи од Ковид-19 во светот, а повеќе од 605.000 луѓе починале од почетокот на епидемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести