18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Од Кејт и Вилијам се бара да се одречат од кралските титули!

Најчитани вести

Барањата на британската јавност е да Кејт Мидлтон и принцот Вилијам престанат да ја вршат кралската функција и кралицата Елизабета II да биде последната британска владетелка.

Англија е кралство повеќе од илјада години и повеќето Англичани не можат ни да замислат дека немаат кралско семејство над нив, иако моќта на извршната власт ја има премиерот, а не кралицата Елизабета Втора. Сепак, дел од жителите на Велика Британија, кои се под капа на англискиот владетел од 1707 година, мислат исто како и организацијата наречена Република, која смета дека кралското семејство е излишно и се бори за укинување на монархијата. Тие сметаат дека кралицата треба да биде заменета со личност што ќе биде избрана од народот со гласови на демократски избори. Претседателот на Републиката, Греам Смит, отиде чекор подалеку и побара принцот Вилијам и неговата сопруга, 38-годишната Кејт Мидлтон, да престанат да ги извршуваат сите кралски должности, исто како 36-годишниот принц Хари и Меган.

‘Мислам дека треба да се откажат од своите кралски титули. На крајот, кралицата Елизабета Втора треба да биде последниот британски монарх’ , изјави извршниот директор на Република, кој верува дека Вилијам прави лоша работа и дека еден ден, кога ќе биде крунисан за крал, тој нема да биде добар владетел по неговиот татко, 72-годишен -стариот принц Чарлс. Целата таа идеја дека Вилијам, кој ќе направи многу малку за оваа земја во следните 20, 30 години, ќе стане поглавар на Велика Британија е смешна. Мислам дека сè повеќе луѓе почнуваат да го гледаат тоа’ , рече Греам.

Сепак, се чини дека дури и Вилијам не брза да стане крал. Неодамна во британските медиуми се појави вест дека Кејт и тој сакаат да имаат четврто дете, брат или сестра на седумгодишниот принц Џорџ, петгодишната принцеза Шарлот и двегодишната принц Луиз. Притисокот и обврските што би ги претрпел како владетел на Англија, сигурно ќе го лишат Вилијам од семејниот живот, што е многу важно за него. Како и да е, кралицата Елизабета наводно застанала на патот за проширување на семејството, кое според National Enquirer и забранило на Кејт да се породи затоа што има други планови за неа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com