17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Од денеска повисоки цени на горивата

Најчитани вести

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,92 % во однос на одлуката од 3.5.2022 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 3,498 %, кај дизелот за 3,023%, кај екстра лесното масло за 3,262% и кај мазутот зголемување е за 1,555%.

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 2,50 ден/лит, малопродажната цена на еуродизел (Д-Е V) се зголеми за 3,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,293 ден/кг и изнесува 53,587 ден/кг.

Од 5.5.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС – 95 88,50 (денари/литар)

Моторен бензин еуросупер БС – 98 90,50 (денари/литар)

Дизел гориво еуродизел БС (Д-Е V) 90,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 87,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 53,587 (денари/килограм)

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 1,290%.

Клучни елементи кои влегуваат во структурата на формирање на малопродажните цени на нафтените деривати се: берзанските цени и курсот на доларот во однос на денарот. Анализите покажуваат дека курсот на доларот во однос на денарот, во изминатите два месеци поради геополитичките случувања во Украина и Русија бележи постојан раст, што прави сериозен притисок врз формирање на малопродажните цени на нафтените деривати. Во изминатата недела од 25 април до 29 април курсот на доларот во однос на денарот е зголемен за 3,83 % и овој пораст има директно влијание во формирањето на крајните малопродажни цени на нафтените деривати, информираат од Регулаторната комисија за енергетика.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com