4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Од денеска на Французите ќе им треба ковид-пасош за секојдневните активности

Најчитани вести

Во Франција, од денеска, секојдневните активности, како што се одење на кафе или возење со воз, ќе им бидат дозволени само на оние кои покажуваат потврда дека се вакцинирани, дека го прележале „Ковид-19“ или имаат негативен ПЦР тест за коронавирус. Од денеска на сила стапи нова мерка.

Новите построги правила, вклучително и задолжителна вакцинација на сите здравствени работници до 15 септември, ќе бидат на сила до средината на ноември и ќе важат за сите возрасни лица.

Тинејџерите на возраст од 12 до 17 години ќе треба да имаат таков сертификат до 30 септември.

Ресторани, меѓуградски автобуси, авиони, саеми и здравствени установи се само некои од местата каде што ќе треба да се покаже дигитална здравствена карта, која веќе е потребна од средината на јули за посета на кино, музеј или на поголем настан.

Но, министерот за здравство, Оливие Веран, во неделата изјави дека некои правила нема да бидат толку строги како што е планирано, како што е валидноста на негативен ПЦР тест до 72 часа, наместо 48. Самотестирањето е исто така можно, доколку се изведува под медицински надзор.

Протестот против ковид-мерките во Франција привлече повеќе од 200.000 луѓе во текот на викендот. Масовни протести се одржуваат секој викенд откако претседателот Емануел Макрон објави промени од средината на јули за да го спречи растот на инфекциите со коронавирус.

Од 67 милиони луѓе во Франција, околу 63 проценти примиле барем една доза од вакцината против „Ковид-19“. Повеќе од половина од нив се целосно вакцинирани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com