32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Од денеска на сила новите царини што ги воведе САД за кинеските производи

Најчитани вести

Oд денеска стапуваат на сила дополнителните царини од 15 проценти за кинеските производи во вредност од повеќе милијарди долари.

Претседателот на САД, Доналд Трамп одговарајќи на новинарско прашање дали е можно да се одложи примената на дополнителните царини рече дека тоа не е можно, бидејќи тие се одобрени.

Дополнителните 15 отсто царини се однесуваат на дел од кинеските артикли во вредност од 300 милијарди долари од секторот на прехрана, текстил и мебел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com