14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Од денеска во Париз не смее да се вози повеќе од 30 км/ч

Најчитани вести

Француски власти од денекса донесоа ново правило во главниот град, каде нема да смее да се вози повеќе од 30 км/ч во центарот на градот, пренесува Ле Паризиен.

Mерките ги поддржаа речиси сите жители на Париз, но некои жители на регионот Ил-де-Франс се уште не се согласуваат со ваквите мерки.

Во градот и пред ова правило, во речиси 60 отсто од градот не смееше да се вози побрзо од 30 км/ч.

За ваквиот закон, граѓаните од Париз гласаа електронски на страната на Градот Париз.

Со новото правило, се очекува да се зголеми безбедноста на улиците, да се намалат гужвите и полесно да се регулира сообраќајот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com