22.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Од Белград до Скопје ќе се патува за 3.5 часа, најави претседателот Вучиќ од Брисел

Најчитани вести

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по разговорите со претставниците на ЕУ во Брисел, рече дека изградбата на проектот Ниш-Приштина ќе започне на крајот на август и дека ќе се договори железничката пруга до Прешево. Европската унија ќе инвестира повеќе од 600 милиони евра во изградба на брза пруга помеѓу Белград и границата со Северна Македонија, рече Вучиќ.

Вучиќ објасни дека, според избраната варијанта, тоа ќе ја чини Србија максимум 1,2 милијарди, бидејќи околу 35 до 50 проценти ќе бидат подарок пари од ЕУ.

„Над 600 милиони бесплатни пари, дури и ако се работи за варијанта со 35%, за фантастичен проект што не поврзува со Скопје, Солун, Атина“, рече Вучиќ.

„Ние ќе молиме сè да биде готово до крајот на 2025 година или почетокот на 2026 година“, рече Вучиќ.

„Верувам дека Белград – Скопје, со сите станици, ќе се патува нешто повеќе од 3 часа, околу 3 часа и 30 минути до Скопје од главниот град на Србија. Не можете да стигнете толку со авион. Ова се неверојатни промени “, изјави Вучиќ.

Тој прецизираше дека се дискутирало за пет варијанти, а Србија ја прифатила варијантата 4, каде цената е 1,766 милијарди евра до Ниш, со најмалку 600 милиони помалку, бидејќи ЕУ ќе даде толку.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести