-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Од Баерн си оди фудбалерот кој освои се што можеше да се освои

Најчитани вести

Европскиот првак, Баерн Минхен одлучи да не му понуди нов договор на Џером Боатенг, кој на крајот на сезоната ќе може да си оди како слободен играч. Одлуката е донесена на состанокот на директорите на баварскиот гигант и истата е сопштена на менаџерот на 32-годишниот фудбалер.

Боатенг кариерата ја почна во Херта, играше за Хамбургер и Сити, а во редовите на Баерн стигна во 2011 година. За него ова беше десета сезона во дресот на бундес-лигашот, има 354 настапи и 10 гола. Тој е стандарден првотимец, но клубот во новата сезона сака да им даде шанса на помладите играчи.

Тој во Баерн дојде од 13,5 милиони евра од Сити, освои се што можеше да се освои. Со германската репрезентација во 2014 година беше светски првак.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com