17.8 C
Skopje
Tuesday, June 22, 2021

Од Африка пристигнува македонски војник во тешка состојба од ковид-19 – Филипче вели не се знае за каков сој се работи

Најчитани вести

Македонски државјанин, заразен со ковид-19, во тешка состојба, пристигнува во Македонија и се очекува да биде сместен на Клиниката за инфективни болести, дознава „Фокус“ од извори на клиниката.

Од таму за порталот велат дека се чувствува паника кај дел од колегите.

Министерот за здравство Венко Филипче ја потврдил оваа вест и вели дека пациентот доаѓа со посебен транспорт од Африка.

„Се работи за војник, македонски државјанин, бил во база каде нема услови да биде лекуван. Засега нема типизација за каков сој коронавирус се работи но пациентот ќе биде сместен во изолација“, рече Филипче.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести