Home » Одметнатиот грузиски регион го откажа референдумот за приклучување кон Русија

Одметнатиот грузиски регион го откажа референдумот за приклучување кон Русија

by Журнал.мк

Одметната грузиска покраина Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија. Референдумот го свика поранешниот покраински водач Анатолиј Бибилов, за кој многумина веруваат дека тоа го направил за да си осигури реизбор. Сепак, Бибилов на претседателските избори во мај беше поразен од неговиот противкандидат Алан Гаглоев.

Гаглоев го критикуваше референдумот, нарекувајќи го преуранет, и покрај тоа што ја изрази својата поддршка за идејата Јужна Осетија некогаш да ѝ се приклучи на Русија. Москва исто така смета дека не е добро време за референдум поради напнатата ситуација во светот поради инвазијата на Украина.

Откако победи на изборите, Гаглоев ја посочи својата намера да се консултира со Москва за интеграцијата на Јужна Осетија со Русија и најави патување во Москва во блиска иднина. Одлуката за референдумот што ја донесе Бибилов во меѓувреме е откажана.

Провинцијата Јужна Осетија, со само 50.000 жители, се отцепи од Грузија во почетокот на 1990-тите во крвавата граѓанска војна. Во 2008 година, по кратката војна против Грузија, Русија ја призна независноста на Јужна Осетија и Абхазија, друга одметничка провинција, која номинално е дел од Грузија.

И двете покраини во голема мера зависат од Русија политички, финансиски, економски и воено. Сепак, за разлика од Јужна Осетија, Абхазија истакна дека нема намера да стане дел од Руската Федерација.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More