-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Одговорот ќе ве изненади: Дали знаете зошто кралското семејство нема презиме?

Најчитани вести

Кралицата Елизабета Втора, принцот Чарлс, принцот Вилијам, принцот Хари, но дали некаде го забележавте нивното презиме?

Иако не им е потребно ниту вистинско презиме, бидејќи нивните имиња се познати насекаде, историјата сепак е малку поинаква и малку комплицирана.

Членовите на кралското семејство секогаш се среќавале по име, а потоа почнале да се претставуваат во династии како Јорк или Тудор. Во 1917 година, кралот Џорџ V решил да го измисли Виндзор како официјално кралско семејство во делот на замокот што го поседувале.

Британското кралско семејство е познато по оваа династија, а кога кралицата Елизабета Втора се омажи за принцот Филип, таа го прифати овој додаток на нејзиното име, па нејзиното целосно име е Елизабета Втора Маунтбатен-Виндзор.

Сепак, според правилата, никој не е обврзан да го носи ова презиме, па затоа принцот Хари и принцот Вилијам го зедоа презимето Велс, бидејќи нивниот татко е Чарлс, принцот од Велс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com