Home » Одбележана 78-годишнината од нуклеарниот напад врз Нагасаки

Одбележана 78-годишнината од нуклеарниот напад врз Нагасаки

by Журнал.мк

Јапонија ја одбележа 78-годишнината од нуклеарниот напад врз Нагасаки. На комеморацијата, градоначалникот на градот ги повика земјите да се откажат од нуклеарното оружје.

По првпат комеморацијата на жртвите не се одржа во „Паркот на мирот Нагасаки“, туку во изложбена сала годинава одбележувањето се одржа во помал состав од вообичаеното, поради минувањето на тајфунот „Кануна“.

На 9-ти август 1945 година, кога атомска бомба беше фрлена на Нагасаки загинаа 70.000 луѓе од експлозијата, а уште толку беа повредени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More