26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Огромно мнозинство во Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ (ВИДЕО)

Најчитани вести

Со 476 гласа за и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри поетокот на преговорите на Македонија со ЕУ . Пратениците во исто време гласаа и за почеток на преговорите на Албанија. 

На седницата во Бундестагот присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања , Бујар Османи , кој беше поздравен од пратениците. 

Десетината говорници се согласија дека Северна Македонија и Албанија направиле напредок и дека на регионот Западен Балкан треба да му се овозможи приближување кон ЕУ.

Според пратеникот од владејачката ЦДУ /ЦСУ , Петер Бејер , малдите луѓе од Северна Македонија и Албанија треба да живеат во средина каде ќе бидат применувани европските стандарди и ќе имаат позитивна перцепција за ЕУ .

Пратеникот Кристијан Петри од коалициската СПД рече дека овие земји бараат помош , дека се подготвениз а реформи и дека треба да им се овозможи да го почнат процесот, што беше поздравено со бурен аплауз.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com