Овој осамен остров нуди работа од соништата: Даваат голема плата, а сè што треба да направите е да се грижите за овци! Ова е листата од обврски

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Шкотскиот остров Северен Роналдсеј објавил многу необичен оглас за работа.

Имено, бараат заинтересирани овчари кои ќе бидат убаво платени да чуваат редок вид на шкотски овци – оркни. 

Островот бара искусни овчари кои ќе внимаваат овците да останат во стадото, да јадат само планирана храна која можат да ја сварат, да бидат на безбедни локации и оддалечени од сите карпи кои се наоѓаат во близина.

Овчарите ќе бидат задолжени и да внимаваат на ѕидот кој го раздвојува природното живеалиште на овците од нивните на кои се одгледува храна за целиот остров. А бидејќи ѕидот е стар, овчарот ќе биде задолжен и да го поправа.

Се работи 35 часа неделно, а платата е 24,473 евра.

При прифаќањето на работата, идните вработени ќе мора да останат три години во работен однос за ѕидот во целост да биде поправен, а бројот на овци да се зголеми.

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.