8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Овој народен мелем е спас за белите дробови со само две лажици!

Најчитани вести

Нането е најпознатото лековито растение кое расте во нашата област, а се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане, кое се одгледува и како растение во саксии, има интензивен мирис на ментол и често се користи во готвењето како растение за зачини за варени јадења. Во комбинација со мед, тој претставува челична одбрана од вируси и бактерии.

За зајакнување на имунитетот, исчистете ги бронхиите и белите дробови (особено ако сте пушач), направете мелем од нане и мед според овој традиционален рецепт.

Состојки:

десет лажици свежи листови од нане (или пет лажици суви лисја од нане), половина килограм мед

Подготовка и примена:

Ставете ги листовите нане во сува стаклена тегла, прелијте ги со мед, промешајте со дрвена лажица, а потоа добро затворете ја теглата и оставете да стои еден месец. По еден месец, мелемот е подготвен за употреба (не треба да ги отстранувате лисјата од нане!). Користете една лажица од овој мелем секое утро пред појадок.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com