21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

Овој напиток е полош за нашите заби и од кафе: Со време остава трајни дамки!

Најчитани вести

Иако кафето е омилен утрински пијалок за многумина, некои подеднакво уживаат во шолја топол или ладен чај.

Познато е дека кафето со текот на времето може да остави дамки на забите, но експертите сега предупредуваат дека чајот е уште поштетен за забите.

Емајлот на забите е исклучително порозен и може да апсорбира танин од чајот, па забите стануваат потемни за неколку нијанси.

čaj

Колку подолго го готвите чајот, толку е поголема концентрацијата на овие супстанции во него.

За да спречите дамки, мијте ги забите барем двапати на ден две минути, 30 секунди за секоја четвртина од усната шуплина, советуваат стоматолозите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести