10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

Овој Витамин Може Да Го Намали Опаѓањето На Косата

Најчитани вести

Во новата студија објавена во „The Journal of Cosmetic Dermatology“, двајца дерматолози од Индија изјавија дека витаминот Д е вклучен во различни сигнални патишта за раст и диференцијација на фоликулите на косата на неколку начини.

Она што го забележаа беше дека витаминот Д влијае на циклусот на раст на косата, па затоа тие тргнаа да спроведат сопствена истрага за витамин Д како „потенцијална терапија против опаѓање на косата“.

Витамин Д и лузни од алопеција

Анализата на овој специфичен истражувачки тим не обезбеди докази за силна поврзаност помеѓу недостаток на витамин Д и ќелавост.

Сепак, тие наведуваат една претходна студија која покажала поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Д и лузни во алопеција – тип на ќелавост што влијае на три проценти од машките и женските пациенти, според „WebMD“.

Алопеција со лузни се јавува кога фоликулите на косата се трајно оштетени и заменети со развој на ткиво со лузни.

Витамин Д и кожа

Можно објаснување за улогата на витаминот Д во спречувањето на овој тип на опаѓање на косата е дека витаминот Д игра важна улога во подмладување на кожата, што важи и за скалпот, пишува „Eat This, Not That“.

Улогата на витамин Д во формирањето на фоликулите на косата

Според д-р Ракел Кохран Гедерс, витаминот Д е еден од витамините растворливи во масти кои се неопходни за одржување и создавање на функцијата на фоликулите на косата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com